Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator strony
sobota, 20 lutego 2021 23:27

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to stosunkowo młode święto, które jest obchodzone na całym świecie od 2000 roku. Data 21 lutego stanowi upamiętnienie tragicznych wydarzeń z 1952 roku w Bangladeszu, kiedy to podczas demonstracji zginęło pięciu studentów, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego. Każdego roku święto jest obchodzone pod innym hasłem, tegoroczny temat to: „Wspieranie wielojęzyczności na rzecz edukacji włączającej i integracji społecznej”.

Dzień języka Ojczystego to doskonała okazja do upowszechnienia świadomości językowej oraz zwiększenia poczucia odpowiedzialności Polaków za polszczyznę. To także pretekst do upowszechniania wiedzy na temat poprawności językowej oraz znaczenia języka dla wspólnego dziedzictwa kulturowego. Taką świadomość mają uczniowie naszej szkoły, którzy włączyli się w obchody święta, przygotowując plakaty i zdjęcia ukazujące rolę języka polskiego w ich życiu i edukacji.

Anna Białek

Dzień Języka Ojczystego