Stan wojenny w Polsce. 1981 –1983 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Białek
poniedziałek, 14 grudnia 2020 11:58

Stan wojenny w Polsce. 1981 –1983

13 grudnia 1981 roku nie wyemitowano w telewizji Teleranka. Zamiast popularnego wśród dzieci programu media pokazały o godzinie szóstej rano przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojawiły się uzbrojone patrole wojskowe. Wielu opozycjonistów zostało zatrzymanych, a następnie internowanych. Dekret o stanie wojennym zawieszał działalność związków zawodowych, w tym NSZZ “Solidarność” oraz pozbawiał społeczeństwo większości praw obywatelskich. Wprowadzono zakaz zgromadzeń i akcji protestacyjnych, cenzurę korespondencji, godzinę policyjną między 22.00 a 6.00 rano. Przerwana została nauka w szkołach i na wyższych uczelniach.

Mimo zagrożenia ze strony władz w wielu zakładach pracy (hutach, kopalniach, stoczniach) zaczęły się strajki, które były brutalnie pacyfikowane przez siły wojskowe i ZOMO przy użyciu gazów bojowych i czołgów. Wielu zapłaciło za bunt najwyższą cenę, wśród zabitych byli m.in. górnicy z kopalni Wujek w Katowicach. Mimo śmiertelnych ofiar, represji, kar więzienia protesty i manifestacje były organizowane w kolejnych polskich miastach. Opór społeczny trwał do 22 lipca 1983 roku, kiedy władze PRL, bojkotowane na arenie międzynarodowej, zniosły ostatecznie stan wojenny. Szacuje się, że w wyniku bezpośrednich i pośrednich działań władz w okresie trwania stanu wojennego w Polsce życie straciło kilkaset osób...

Pamiętając o ofiarach stanu wojennego, 13 grudnia zapalmy Światło Wolności!

Więcej o akcji "Zapal Światło Wolności

Anna Białek