Dlaczego warto czytać? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Białek   
wtorek, 17 marca 2020 09:55

„Dlaczego czytasz?” To jedno z tych pytań, które u miłośników czytania budzi jedynie uśmiech. Odpowiedź bowiem jest tak oczywista, że aż trudno jej udzielić. To trochę tak, jakby zapytać Roberta Lewandowskiego, dlaczego lubi piłkę nożną… Są jednak tacy, którzy nie czytają, co więcej – bez namysłu udzieliliby odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie czytają. Znają mnóstwo ciekawszych zajęć niż czytanie.
Tymczasem czytanie może być fascynującą podróżą, dzięki której można przenosić się w czasie i przestrzeni, poszerzać horyzonty myślowe, miło spędzać czas. Czytanie bowiem (wg Kelly Gallagher):

- daje satysfakcję,
- rozwija dojrzałe słownictwo,
- kształtuje umiejętności pisania,
- jest trudne, a trudności są potrzebne,
- sprawia, że jesteśmy mądrzejsi,
- przygotowuje do istnienia na rynku pracy,
- przynosi korzyści finansowe,
- otwiera drzwi do dalszej edukacji,
- broni nas przed uciskiem.

Może zatem wykorzystać tę trudną sytuację, w której się znaleźliśmy, aby zaprzyjaźnić się z książkami. Na początek warto sprawdzić, kto „mieszka” w naszym domu. U mnie goszczą m. in. Fiodor Dostojewski, Adam Mickiewicz, Anna Lewandowska, Jan Paweł II, Zbigniew Herbert, Manfred Spitzer, Bolesław Prus, Muniek Staszczyk, Halina Poświatowska, Viktor E. Frankl, Magdalena Zawadzka czy Regina Brett. To niezwykłe uczucie mieć świadomość, że jestem otoczona przez pisarzy, mężów stanu, artystów, naukowców – jednym słowem wielkich ludzi. A kto „mieszka” w Twoim domu? Z całą pewnością znajdziesz na swoich półkach książki ludzi, z którymi warto się zaprzyjaźnić.

Oto kilka ćwiczeń, które możesz wykonać w domu, a być może dzięki nim odkryjesz w sobie pasję do czytania:

1. Sprawdź, kto „mieszka” w Twoim domu. Zastanów się, co wiesz na temat tych pisarzy. A może chciałbyś jeszcze kogoś zaprosić do swojego domu?
2. Każdy uczeń miewa czasem problemy z tym, jak zacząć wypracowanie. Nic w tym nadzwyczajnego, zdarza się nawet najlepszym. Warto zatem sprawdzić, jak to robią pisarze. Wypisz pierwsze zdania ze swoich ulubionych książek lub lektur.
3. Dokończ zdanie: „Im więcej czytasz, tym…”. Powtarzaj ten zabieg do momentu, gdy dopiszesz zakończenia dziewięciu zdań. Po wykonaniu zadania zastanów się, które z tych zdań jest dla ciebie najbardziej znaczące i dlaczego?

A jeśli przeczytałeś już wszystko, co masz w domowej bibliotece, z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Poniżej lista stron, na których można znaleźć mnóstwo inspirujących tekstów do czytania bez wychodzenia z domu:

http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/

https://wolnelektury.pl/

https://lektury.gov.pl/

https://polona.pl/

Anna Białek

 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj100
mod_vvisit_counterWczoraj618
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1951
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu4431
mod_vvisit_counterW tym miesiącu15290
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu16280
mod_vvisit_counterRazem1115900

Online: 11
Twój IP: 3.235.60.144
,
Lip 29, 2021