Wywiad z Magdaleną Cebulą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Opiekun
czwartek, 23 maja 2019 14:24

DW: Co sądzisz o dzisiejszym Finale XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło”? Dlaczego warto było wybrać się do Jasła?

MC: Finał był bardzo ekscytujący. Wysłuchałam tam recytacji wierszy uczestników konkursu oraz wielu różnych opowiadań wybranych przez jury. Finał przeprowadzony był profesjonalnie i ciekawie. Pomiędzy kategoriami wiekowymi występowali jasielscy uczniowie, uczestnicy zajęć muzycznych Jasielskiego Domu Kultury, którzy zaprezentowali utwory muzyczne. Mój wiersz nie był prezentowany, ale w trzeciej kategorii wiekowej, czyli szkoły ponadgimnazjalne, zajęłam 3 miejsce w kategorii wiersze.

DW: Jak myślisz, co urzekło jury w Twoich wierszach? Co stanowiło Twoją inspirację?
3 miejsce na całą Polskę - to nie lada wyczyn.

MC: Nie mam pojęcia, co urzekło ich w moich wierszach, ponieważ w konkursie udział brało wielu uczestników. Ich wiersze również były bardzo dobre. Nie szukam inspiracji. Czasem mam dzień, w którym nabieram ochoty na pisanie, a słowa same układają mi się w wiersz.

DW: Słuchałaś tekstów innych uczestników konkursu. Jak oceniasz ich umiejętności?

MC: Myślę, że pozostali uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Podczas finału czytane były wiersze, fragmenty opowiadań o różnej tematyce. Byłam pod wrażeniem kompozycji usłyszanych tekstów, ogromnej wyobraźni ich twórców. Sposób, w jaki dobierali słowa w swoich dziełach, był mistrzostwem.

DW: Zdecydowałaś się na wysłanie wierszy. Dlaczego nie opowiadań? Czy następnym razem postąpiłabyś tak samo?

MC: Zdecydowałam się na wiersze, ponieważ ta forma tekstu bardziej do mnie przemawia. Nie miałam pomysłu na napisanie opowiadania, ani nie przyszedł mi na myśl żaden temat. Myślę, że następnym razem zrobiłabym to samo. Pisanie wierszy przychodzi mi bowiem
z łatwością.

DW: Jak Twoi bliscy dowiedzieli się o wynikach konkursu? Jaka była wtedy ich reakcja?

MC: Moi bliscy dowiedzieli się o wynikach konkursu ode mnie. Powiedziałam im
o uczestnictwie w chwili zgłoszenia i po napisaniu pierwszego wiersza. Byli szczęśliwi
i dumni samym faktem, że otrzymałam zaproszenie na finał. To, które miejsce zajmę, nie było już dla nich takie ważne.

DW: Dziękuję za rozmowę.

DW=Dawid Wojkowski, klasa 2a SLO