Wykład o Niepodległej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Opiekun
niedziela, 16 grudnia 2018 21:32

12 grudnia 2018 r. w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim odbył się wykład prowadzony przez prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga,pracownika naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego słuchaczami byli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Małopolskim wraz z nauczycielami. Pan prof. K. Ożóg rozpoczął od podziękowania za możliwość przybycia oraz podarowania kilku publikacji, które wzbogacą zbiory szkolnej biblioteki. Następnie Profesor w kilku słowach przybliżył słuchaczom tematykę wykładu i zaznajomił młodzież z historią rozbiorów.
Na początku prelekcji Pan Profesor przybliżył zebranym czynniki, które spowodowały to, że przez 123 lata nasz kraj znajdował się w niewoli, a także sylwetki wielkich Polaków, którzy walczyli o odzyskanie suwerennego państwa. Według jego słów niezwykłe znaczenie w dążeniu do niepodległości miały literatura i sztuka, które pozwalały poetom: Adamowi Mickiewiczowi, Juliuszowi Słowackiemu pobudzić ambicje niepodległościowe narodu polskiego i wzbudzić ducha patriotyzmu. Profesor omówił także sytuację polityczną  Polski za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego - mimo tego, że był to okres rozkwitu oświeceniowej kultury, sytuacja państwa nadal się pogarszała.
Prof. K. Ożóg opowiedział o roli działań prowadzonych za granicami państwa przez wybitne jednostki, takie jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Józef Haller czy Ignacy Jan Paderewski. Wykładowca wspomniał też o poparciu polskiej idei przez prezydenta Stanów Zjednoczonych - Thomasa Woodrowa Wilsona, który przedstawił w swoim orędziu program pokojowy składający się z 14 punktów.
Podsumowując wykład, Profesor wyróżnił cztery bastiony, które umożliwiały zachowanie tradycji, kultury oraz ojczystego języka przez Polaków. Pierwszym z nich była rodzina, która pozwalała na wychowywanie i edukowanie młodych patriotów, w przyszłości gotowych do walki za wolność Rzeczypospolitej. Kolejnym z nich był Kościół katolicki, który moralnie i duchowo wspierał nasz naród i walczył z jego słabościami - takimi jak pijaństwo. Wspominając o kulturze i sztuce, prowadzący docenił wszystkich artystów, którzy poprzez swoją działalność pomagali ojczyźnie. Profesor K. Ożóg podkreślił również rolę, jaką odegrały kobiety w odzyskaniu niepodległości, nadając im w swoim wykładzie tytuł opiekunek ogniska domowego.
Po zakończeniu spotkania z nami Pan Profesor został nagrodzony gromkimi brawami, czym podziękowaliśmy mu za wizytę, która z pewnością uświadomiła społeczności szkolnej, jak wyglądała nasza droga do odzyskania niepodległości.
Jakub Magda

mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu19124