W Auschwitz byłem nr 133... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Julia Szczupaj, kl.Ib   
piątek, 29 maja 2015 03:48

„Przeżyłem obóz śmierci – Auschwitz”

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holocaustu. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. W ciągu następnych lat obóz został rozbudowany i składał sie z trzech głównych części: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz oraz z ponad 40 podobozów. Miejsce zagłady w Oświęcimiu podobnie jak inne niemieckie obozy koncentracyjne w Europie podlegał zarządowi SS. Ogólna liczbę ofiar Auschwitz w latach 1940-1945 szacuje sie na 1,1 do 1,5 mln ludzi. Większość, przede wszystkim masowe transporty Żydów przywożone tu od 1942 roku, zginęła w komorach gazowych.

 

Dnia 28.05.2015r. Samorządowe Liceum Ogólnokształcące gościło niezwykłego człowieka, jakim jest Stanisław Szpunar. To żywą historia, osoba, która przeżyła Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz (1940-1945). Obóz ten został zorganizowany dla Polaków i oni też byli pierwszymi jego więźniami politycznymi. W wyniku ciągłego napływu nowych transportów systematycznie wzrastała liczebność więźniów. W jednym z pierwszych transportów był Pan Stanisław, jego numer to 133, został on wytatuowane na jego ręce. Były więzień Auschwitz pochodzi z Rzeszowa, 1940 roku został aresztowany przez SS. Trafił on do rzeszowskiego więzienia, które wówczas znajdowało się w zamku. Następnie został wraz z innymi ludźmi przewieziony do nieznanego mu miejsca. Domyślali się, że będą tam pracować. Przeszli tzw. segregację. Sprawdzono ich sprawność i wytrzymałość fizyczną. Z ogromnym wzruszeniem opowiedział sytuacje, które najbardziej zapadły mu w pamięci, mimo, iż każdego dnia był świadkiem śmierci. Jedną z najgorszych sytuacji była, ta, w której widział jak SS – Man każe matce oddać malutkie dziecko. Kobieta najprawdopodobniej nie zrozumiała, co do niej mówi, więc mocno je do siebie przytuliła. Brak posłuszeństwa ze strony kobiety oburzyło nazistę, wydarł matce dziecko i roztrzaskał jego główkę o słup. Kobieta padła do dziecka, zaczęła je tulić, jednakże okrutny mężczyzna zastrzelił ją. Pan Stanisław nigdy nie zapomni wyrazu twarzy kobiety, którą ujrzał, gdy zabito jej dziecko. Jak sam powiedział, te wspomnienia do dzisiaj potrafią doprowadzić go do łez. Następnie przytoczył sytuację, której był świadkiem i jak mówi, było to straszne, a zarazem piękne wydarzenie, bo wtedy ujrzał świętość jednego z więźniów. Mężczyzna ten dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć, za ucieczkę z obozu jednego z więźniów. Człowiekiem, który oddał największy skarb, jakim jest życie był św. Maksymilian Maria Kolbe. Gość SLO opowiedział również o tym, jak radzono sobie w każdym dniu. Pan Stanisław znał bardzo dobrze język niemiecki, co zwiększyło jego szansę na przeżycie. Mężczyzna wraz z innymi więźniami przemycali jedzenie, pomagali sobie w każdej sytuacji, niezależnie od narodowości współwięźniów. Były więzień Auschwitz – Birkenau wspomniał również o makabrycznych wydarzeniach, które miały tam miejsce, np. mówił o eksperymentach medycznych wykonywanych na kobietach, o mordowaniu Żydów w komorach gazowych, czy też o drastycznych karach i torturach. Obóz wyzwolono 17 stycznia 1945 roku. Pan Stanisław nie prędko wrócił do domu, gdy ich uwolniono musiał również ciężko pracować, ale na szczęście powrócił do domu, gdzie 5 lat czekała na niego matka.

 

Pan Stanisław Szpunar jest żywym dowodem historii, żywym dowodem na to, co człowiek człowiekowi potrafił wyrządzić w imię chorych idei. Nie lekceważmy ludzi, którzy stali się częścią historii i żyją wśród nas, pozostało ich tak niewielu. Słuchajmy ich opowieści, bo naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie.

 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj121
mod_vvisit_counterWczoraj515
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2724
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu5504
mod_vvisit_counterW tym miesiącu1602
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu18406
mod_vvisit_counterRazem891599

Online: 12
Twój IP: 35.168.111.204
,
Lip 04, 2020