Wizyta uczniów klasy III w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie PDF Drukuj Email
czwartek, 11 grudnia 2014 13:31

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest instytucją, której zadaniem jest pobieranie krwi, wykonywanie na jej bazie różnych preparatów i zaopatrywanie w nie placówek medycznych. W dniu 11 grudnia 2014 r. grupa trzecioklasistów pod opieką pana Piotra Kawa uczestniczyła w zajęciach na terenie Centrum. W interesujący i profesjonalny sposób pracownicy tej instytucji wprowadzili nas w szczegóły jej codziennego funkcjonowania. Zwiedziliśmy salę pobierania krwi, a następnie wysłuchaliśmy wykładu.

Wyjazd był elementem innowacji pedagogicznej z biologii oraz programu Szkoła Promująca Zdrowie. Odegrał on niebagatelną rolę edukacyjną -  uczniowie mogli poszerzyć swoje wiadomości z biologii na temat roli krwi w organizmie człowieka. Dowiedzieliśmy się o chorobach krwi i przede wszystkich o warunkach jakie musi spełnić osoba, która chce oddawać krew. Okazuje się, że dawca musi wcześniej przejść gruntowne badania stanu zdrowia. Nawet błahy katar, lub niewielka niedowaga mogą dyskwalifikować w danym dniu osobę jako dawcę. Bowiem jakość podanej krwi ma znaczenie dla stanu zdrowia biorcy. Szczególnych rygorów muszą przestrzegać dawcy – palacze, którzy są narażeni na omdlenia w wyniku utraty krwi.

Mamy nadzieję, że efektem wycieczki nie będzie tylko nabyta wiedza, licząc, że wśród jej uczestników znajdą się niedługo nowi dawcy krwi. Tym bardziej, że niektóre osoby, już na miejscu chciały ją oddawać. Nikogo przecież nie trzeba przekonywać o potrzebie i wysokiej wartości moralnej honorowego krwiodawstwa.

Twój IP: 35.170.76.39
Lis 17, 2019