Uczniowie SLO na warsztatach biotechnologicznych. PDF Drukuj Email
środa, 26 marca 2014 21:47

W Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym nauka to nie tylko tradycyjne lekcje w szkole. Sięgamy również po inne sposoby, które pozwalają jeszcze skuteczniej i w atrakcyjny sposób przyswajać wiedzę. Przykładem jest uczestnictwo w warsztatach biotechnologicznych uczniów klasy medycznej pod opieką nauczyciela biologii mgr Piotr Kawy. Zajęcia te odbyły się 26 marca 2014 r. i były prowadzonych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Gościliśmy w nowoczesnych laboratoriach Zamiejscowego Instytutu Biotechnologii Stosowanej w Kolbuszowej. W czasie zajęć uczniowie mogli nie tylko podziwiać profesjonalną aparaturę, ale również sami wykonywali ćwiczenia i eksperymenty.

Na początek Studenckie Koło Naukowe przeprowadziło pokaz doświadczeń chemicznych i biologicznych. Można było również podziwiać pod mikroskopem preparaty bakteryjne i samemu zaszczepić na pożywce hodowlę tych organizmów, a także wyizolować fragmenty kodu genetycznego. Dodajmy, że jednym z prowadzących była Beata Micek  - od niedawna pani magister biotechnolog, a kiedyś uczennica SLO.

W kolejnej część warsztatów licealiści samodzielnie przeprowadzili chromatografię bibułową aminokwasów. Metoda ta umożliwia rozdzielenie składników mieszaniny, dając spektakularny, barwny efekt. Obejrzeliśmy bioreaktor – urządzenie, które umożliwia przeprowadzanie procesów mikrobiologicznych. Bioreaktory mają między innymi zastosowanie w mikrobiologii żywności.

Na koniec uczniowie samodzielnie założyli hodowle roślinne In-vitro, które otrzymali w prezencie.

Mamy nadzieję, że udział w warsztatach doda zapału uczniom liceum do jeszcze bardziej wytężonej nauki, a jednocześnie będzie tematem do przemyśleń o dalszej edukacji na studiach.

Twój IP: 3.233.215.231
Lut 23, 2020