"Światełko Pamięci" PDF Drukuj Email

Jak wierna pamięć -
Palą się znicze...

Ryszard Przymus „Znicze” [fragm.]

W zawiązku ze świętem obchodzonym 1 listopada - dzień pamięci o zmarłych, uczniowie Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie Małopolskim, po raz kolejny włączyli się do akcji zbiórki zniczy, które zapłonęły na nekropoli w Łyczakowie we Lwowie.

W szkole akcja przebiegała pod hasłem: „ ZAPAL ZNICZ - DLA TYCH, KTÓRZY ODESZLI W NIEZNANY ŚWIAT - OCAL JE OD ZAPOMNIENIA”

Akcja „Światełko Pamięci”, jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Rzeszów. Ideą zbiórki zniczy jest „rozświetlenie” Cmentarza Łyczakowskiego, na którym spoczywa wielu zmarłych Polaków m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel.

Cmentarz Łyczakowski to jeden z najstarszych i najpiękniejszych cmentarzy w Europie, powstały wysiłkiem wielu pokoleń polskiej społeczności we Lwowie. Licząca ponad dwieście lat nekropolia to fragment historii naszej Ojczyzny – jej wielkości i chwały, upadku i niewoli. Pochowane tu osoby to świadkowie i uczestnicy tamtych wydarzeń. Pośród nich spoczywają wybitni i wielcy Polacy, zasłużeni dla kultury i historii Polski. Troska o Ich groby świadczy nie tylko o szacunku dla zmarłych przodków. Jest także świadectwem ciągłości pamięci narodowej i narodowej wspólnoty. Uczczenie Ich pamięci jest naszym pokoleniowym, moralnym i patriotycznym obowiązkiem.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę i w ten sposób symbolicznie zapalili znicz na grobach Cmentarza Łyczakowskiego – ocalając je od zapomnienia.

Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze kołysze wiatr.
(...)

Danuta Gellnerowa „Dla tych, którzy odeszli” [fragm.]