Lekcja wychowawcza na terenie Zakładu Karnego w Załężu PDF Drukuj Email
piątek, 05 kwietnia 2013 20:47

W dniu 5 kwietnia 2013 r. uczniowie klasy 2A pod opieką pani pedagog Marty Rusin i pani dyrektor Doroty Depy, uczestniczyli w lekcji wychowawczej na terenie Zakładu Karnego w Załężu.

W pierwszej części młodzież uczestniczyła w prelekcji przeprowadzonej przez pana Jacka Paśko, zastępcę kierownika Zakładu Karnego w Rzeszowie, która dotyczyła warunków i zasad wykonywania kary pozbawienia wolności oraz konsekwencji karnych wobec osób, które postępują sprzecznie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Młodzież uzyskała również informacje o podstawowych zadaniach funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej oraz zapoznała się z złożonym przebiegiem resocjalizacji osadzonych.

W drugiej części tej nietypowej lekcji wychowawczej - uczniowie w obecności funkcjonariusza i pani psycholog spotkali się z więźniami osadzonymi na oddziale terapeutycznym. Młodzież z uwagą wysłuchała relacji kilku wyselekcjonowanych więźniów o tym, z jakiego powodu znaleźli się za kratami. Na podstawie prawdziwego "świadectwa życia" trzech skazanych, licealiści dowiedzieli się o konsekwencjach zarówno prawnych jak i moralnych związanych z wejściem na "złą drogę" z powodu nadużywania alkoholu i zażywania środków odurzających. Uświadomili sobie, jak łatwo przekroczyć granice i trafić do więzienia.

Wycieczka wpisała się w realizacje Szkolnego Programu Wychowawczego i Szkolnego Programu Profilaktyki uwrażliwiając uczniów na różnorakie niebezpieczeństwa współczesnego świata, a także skutki własnych, często lekkomyślnych działań.

Była to doskonała lekcja, która skłaniała do refleksji nad wolnością oraz odpowiedzialnością za własne postępowanie. Miejmy nadzieje, że tego rodzaju działania edukacyjne uchronią w przyszłości młodzież przed wchodzeniem w konflikty z prawem.

Twój IP: 3.235.187.190
Lip 16, 2020