Seminarium chemiczne na Politechnice Rzeszowskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Kosiorowska, 3A
czwartek, 07 lutego 2013 21:26

Seminarium chemiczneXX Seminarium "Wybrane Problemy Chemii" organizowane przez Politechnikę Rzeszowską i I LO w Rzeszowie, w których brali udział uczniowie naszej szkoły, realizujący program chemii w zakresie rozszerzonym, miało miejsce 7 lutego br. w budynku V 1 oraz H uczelni.

W tym roku poruszane problemy na wykładach i laboratoriach były nie tylko ciekawe i pouczające, ale stanowiły genialną powtórkę do egzaminu maturalnego dla tegorocznych maturzystów. Na pierwszym wykładzie, wygłoszonym przez prof. dra hab. inż. Andrzeja Sobkowiaka pt. "Baterie i ogniwa", zgromadzona młodzież dowiedziała się, jak działają ogniwa galwaniczne (Daniella, Volty i inne) oraz na czym polega praca akumulatora, jakie reakcje w nim zachodzą, do czego prowadzą, z czego zbudowane są baterie i jak to można zapisać za pomocą reakcji. Oprócz informacji o najnowszych i najbardziej wydajnych ogniwach dowiedzieliśmy się również,jaką drogę przebyli naukowcy, aby dotrzeć do tego miejsca, w którym aktualnie znajduje się ta dziedzina chemii. Od najstarszych i najprostszych modeli po coraz bardziej rozbudowane modele poznawaliśmy tajniki tych "cudów techniki", bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia.

Drugi wykład prof. dr hab. inż. Jacka Lubczaka poświęcony został izomerii optycznej. Poprzez krótkie ogólne wprowadzenie do tematu zgromadzona młodzież mająca pierwszy raz styczność z pojęciem "izomeria", dowiedziała się na czym polega to zjawisko, czym się objawia i jakie są jego rodzaje. W dalszej części wykładowca skupił się na izomerii przestrzennej węglowodorów o bardziej złożonej budowie, których to wzory widzieliśmy pierwszy raz w życiu, przez co wykład stał się dla nas nieziemsko ciekawy. Rysowanie stereoizomerów, diastereoizomerów i enancjomerów, określanie chiralnych atomów węgla, sposób ustalania kolejności podstawników powiązanych z centrum stereogenicznym (atom chiralny węgla), rodzaje konfiguracji R/L, rzutowanie cząsteczek przestrzennych na płaszczyźnie w projekcji Fishera to tylko jedne z tematów, jakie były tam poruszane. Oprócz takiej czystej wiedzy profesor zaserwował nam porcje ciekawostek np. Organizmy są stereoselektywne, tzn. wytwarzają lub wykorzystują do swoich celów tylko konkretne enancjomery, przykładem mogą być WSZYSTKIE naturalne cukry, które należą do szeregu konfiguracyjnego D, natomiast aminokwasy białkowe do szeregu L (right/left).

Zajęcia laboratoryjne okazały się, podobnie jak i wykłady, niemałą frajdą dla naszych pilnych uczniów. Wszyscy brali udział w zajęciach prowadzonych przez studentów, podzieleni na 10- osobowe grupy. W jednej z nich tematem przewodnim były elementy syntezy i analizy związków organicznych, na których to były przygotowane 4 stanowiska pracy- na pierwszym destylowanie- teoria i praktyka, na drugim tworzenie kremów, na trzecim reakcje Tollensa i Trommera oraz odbarwienie za pomocą węgla aktywnego, a na czwartym identyfikowaliśmy barwniki chemiczne zawarte w roślinach na przykładzie natki pietruszki. Podczas zajęć praktycznych z zakresu biotechnologii, technologii polimerów, chemii fizycznej, organicznej i inżynierii chemicznej uczestnicy słuchali wskazówek profesorów prowadzących zajęcia, samodzielnie wykonywali doświadczenia, obserwowali zachodzące reakcje chemiczne, wykonywali schematy, wykresy, dokonywali pomiarów za pomocą dostępnego sprzętu laboratoryjnego i odczytywali wyniki.

Całe wydarzenie, w jakim braliśmy udział, sprawiło, że nasze głowy wypełnione chemią nie tylko od strony teoretycznej, ale i praktycznej, będą w stanie poradzić sobie z każdym problemem poruszonym na tegorocznym seminarium. Oby takich wyjazdów było więcej!

Twój IP: 18.204.48.199
Lis 17, 2019